rybí oko

Objektiv rybí oko neboli Fisheye

Rybí oko je navrženo pro možnost zachytit široké úhly. Obvykle má zakřivení 180 stupňů. Naše objektivy mají až 198 strupňů takže umožňují vytvářet ještě větší efekty. Rybí oko je populární při focení krajiny, adrenalinových sportů a v umělecké fotografii.

Předsádková čočka rybí oko se hodí pro feocení extrémě širokých panoramat krajiny nebo oblohy. Hodí se také pro focení objektů z blízka jako jsou interiéry a architektura. Tento efekt taky používají fanoušci skateboaridingu a snowboardingu.

Objektiv se používal pro praktické účely, mnozí umělci jej používají díky možnost zkreslit realitu a zachytit svět neobvykle. Dnes už se rybí okopoužívá čím dál častěji, protože umožňuje vytvářet neobyčejné a mimořádné fotografie i z obyčejných předmetů.

Černé ohraničení fotky - Častým dotazem je, proč mají fotky z objektivů kolem dokola černý kruh. Jedná se o fyzikální jev, který zachycuje plný výhled 180 stupňů. To má za následek černý kruhový rám kolem fotografie. Pokud se někomu černé ohraničení nelíbí, dá se jej snadno zbavit. Jedna možnost je použití zoomu a přiblížit tak snímek přímo při focení.  A nebo můžeme až potom fotku oříznout. 

Existují také Full frame objektivy ty zachytí pouze pole 180 stupnů podél úhlopříčky. Zatímto horizontální a vertikální úhel pohledu je menší. V sadě objektivů můžete najít také širokoúhlý objektiv. Ovšem efekt u tohoto objektivu není tak znatelný.

 

 

 

Fotky focené bez objektivu a s objektivem:

 

 

 Jak to vypadá uvnitř objektivu?

Fotky focené bez objektivu a s objektivem: