RYBÍ OKO OBJEKTIV – JAK TENTO OBJEKTIV NA MOBIL FUNGUJE?

Nemějte obavu, nejde o použití skutečného oka z ryby :)) – pokud mluvíme ve světě fotografů o rybím oku, máme na mysli objektiv. Rybí oko je většinou označováno jako širokoúhlý objektiv. Tento objektiv lze použít také jako přídavný objektiv na mobilní telefon.

Rybí oko i pro iPhone

Rybí oko je speciální typ objektivu, který nectí přímky. Existují dva typy objektivů rybího oka. Prvním je cirkulární rybí oko, které zobrazuje 180° a na senzor promítá kružnici včetně černých okrajů. Cirkulární rybí oka byly navrženy pro vědecké účely a hodí se například na snímání celé oblohy. Pro běžnou fotografii se hodí spíše tzv. diagonální rybí oko, což je objektiv, který obrazem vyplní celý senzor. Realizuje obdélníkový výřez obrazu produkovaného cirkulárním rybím okem a tím dosahuje zorného úhlu 180° jen diagonálně.

S objektivy na mobilní telefon se nudit nebudete

Objektivy typu rybího oka mohou v jednom jediném snímku zobrazit úhel 180° nicméně objektivy mohou mít až 235°. Ve fotografii jsou využívány především pro svůj unikátně zkreslený záběr, což můžete využít při focení krajiny, protože na těchto snímcích můžeme snadno zachytit zakřivení země.

Zdroj: Slovník foto pojmů