MÁ SMYSL PŘIDÁVAT K IPHONU OBJEKTIVY?

Objektivy na mobil – skvělá vychytávka pro každého

Určitě si mnoho z vás někdy kladlo otázku, zda by šlo z fotoaparátu iPhonu udělat ještě lepší fotografie. Při podobné myšlence všem ihned naskočí buďto aplikace na focení nebo speciální objektivy, které se k iPhonu připnou a dokáží vykouzlit mnohdy zajímavé výsledky. Ovšem mají podobné objektivy opravdu smysl a vyplatí se za ně utratit mnohdy tisíce korun?

„Ano, v některých situacích prostě tato nevelká “sklíčka” pomohou opravdu výborně.“

Jak to funguje?

Magické makro na mobilní telefon

A jak objektivy fungují v praxi? Z makro objektivu jsou opravdu velmi podařené snímky – plní totiž přesně to, co má: velmi zásadně, až dramaticky rozšiřuje možnosti foťáku – více napovídá fotogalerie.

Pro použití na webu / Facebooku  je kvalita těch fotek taková, že s nimi je možné dráždit zaryté odpůrce focení mobilem, protože se více méně nedá poznat, zda to je z iPhonu nebo zrcadlovky.

Nízká hloubka ostrosti znamená, že se  vytratí ona vrozená chyba trápící další objektivy: nevalná kresba v rozích.

Makro objektiv je nejsilnější zbraní celá sady – a navíc nejpraktičtější, dá se s ním opravdu hezky “hrát” a zároveň se může stát vážně silnou zbraní třeba blogerů píšících o jídle.

makro objektiv - kapka vody
makro objektiv – kapka vody

Širokoúhlý objektiv funguje dobře

Druhým šikovným objektivem je Super Wide, tedy super širokoúhlé sklo. I s ním se dá hrát opravdu hodně divoce, a to hlavně v krajině či ve městech, kde se najednou do zorného pole toho vleze opravdu hodně a svět kolem získá novou perspektivu – jen je to třeba dělat opravdu s rozmyslem, protože perspektivu to dokáže polámat pořádně…

Kromě hraní si má ovšem ještě jednu zásadní roli: opravdu hodně se hodí při točení videa. Připomeňme, že iPhony při točení videa vše přibližují, a nasazení Super Wide čočky dostaneme vše zpět na ne ultraširoký, ale jen mile širokoúhlý záběr.

Pokud vás zajímají čísla a chce to vztáhnout třeba k zrcadlovce, dobrá tedy: objektiv iPhonu 6 má při focení ohniskovou vzdálenost 30 mm (někdy se uvádí 29 mm), u videa 42 (vše v přepočtu na kinofilm).

Nasazením Super Wide z toho pro focení vznikne 14 mm a 19 mm.

Zoomu u makro objektivu by to chtělo trochu víc

Dalším objektivem je 2x Tele, který se chová při focení jako 60 mm, u videa jako 84 mm… Z čehož trochu vyplývá slabina tohoto skla: je to prostě málo (zejména těch 60 mm)… Což je škoda, protože právě neschopnost zoomovat a dělat hezké portréty je jednou z největších slabin iPhonů jako takových (portréty se fotí z odstupu a hlava portrétovaného se přiblíží, čímž pádem se vyléčí onen nervy drásající efekt 90 procent profilových fotek na sociálních sítích – že širokoúhlé objektivy při použití zblízka drastiky zdeformují obličej).

No zkrátka, tohle moc nefunguje a při většině našich pokusů v terénů nakonec zůstal tenhle objektiv v kapse. Nechceme popřít jeho hlavní vlastnost: dokáže přibližovat, což se hodí, ale není to prostě natolik dramatický rozdíl, aby si zasloužil oslavné ódy (na rozdíl třeba od zmíněného makro objektivu). Navíc: ani zde není možné docílit toho, aby celá plocha snímku byla ostrá, což je zde ještě výrazně otravnější než u širokoúhlých záběrů.

WOW efekt rybího oka na mobil

Efekt rybího oka je záležitostí jak pro zábavu, tak pro umělecké fotografie už jen z kulatého formátu fotek. Hodí se třeba na vtipné fotografie deformovaných obličejů či jinak zajímavých záběrů architektonických objektů. V případě tohoto objektivu se setkáváme s černým okrajem.

Objektivů k mobilu je několik druhů můžete se inspirovat v obchodě s objektivy k mobilu.