6 TIPŮ PRO FOCENÍ S VAŠÍM SMARTPHONEM

Využíváte fotoaparát naplno? Někdy jsou funkce v aplikaci fotoaparát skryté, že nevíte jak je používat. Pojďme si je tedy ukázat. Budete tak mít mnohem větší kontrolu nad svými fotkami.

 

1. Rychlý přístup k fotoaparátu

Spousta telefonů, má možnost rychlého spuštění fotoaparátu. Například u iPhone stačí zmáčknout tlačítko domů a telefon probudit a pak už jen přejet prstem doleva. Aplikace kamery se okamžitě otevře. Není potřeba zadávat váš kód. Ani nijak jinak mobil odemykat. S tímto trikem, můžete začít fotit během sekundy.

Když jste v situaci že už s mobilem pracujete, třeba si čtete nějaký článek. Tak stačí když přejedete prstem dolní část obrazovky a otevře se vám centrum aplikací. Pak stačí kliknout na fotoaparát. Takhle to funguje u iPhone. U jiných mobilů určitě taky existují různé předvolby.

2. Používejte mřížku

Mřížka slouží jako taková upomínka, aby jste vždy přemýšleli o rozvržení předmětů na fotografii.

Při focení často vypadá nejlépe, když umístíte objekty v průsečíku dvou čar mřížky. Toto pravidlo se nazývá "pravidlo dvou třetin" je to jeden z klíčů k úspěšným fotkám. Pokud si budete chtít být jistý, že horizont je na fotce v rovině tak mřížka je skvělý nástroj pro udržení úrovně obrazu. Mřížku si můžete zapnout v nastavení aplikace fotoaparátu.

3. Sériové snímky

Sériové snímání je jednou z nejvíce užitečných funkcí při fotografování uvnitř aplikace vašeho telefonu. . Umožni vám udělat deset fotografií za jednu sekundu, takže je snadné zachytit ten správný akční snímek s minimálním rozostřením. Pro focení více snímků najednou stačí u iPhone podržet tlačítko spouště více jak dvě sekundy. A snímek jede jeden za druhým. U ostatních telefonů to bude fungovat obdobně. Po pořízení snímků, můžete potom vybrat ten pravý. Sériové snímání se vyplatí u jakéhokoliv pohybu nebo při nepředvídatelných situací. Hodí se při fotografování zvířat, dětí, sportů, stříkající vodě nebo na ulici v rušném provozu.

4. Zaostření expozice a rozostření expozice

Většina fotoaparátů dnes zaostřuje automaticky, ale můžete se setkat s momentem. Kdy chcete aby určitá část obrazu nebyla ostrá. Tak jednoduše klepněte na část obrazu, která chcete, aby zůstala ostrá.

 

5. HDR fotografie

HDR - je zkratka pro HDR, což je zkratka pro High Dynamic Range - vysoce dynamické zobrazení. HDR fotografie  kombinuje tři různé expozice stejné fotografie pro vytvoření jedné. Možnost HDR snímku, máte většinou už v telefonu. Ale i tak se nám osvědčilo si nějakou aplikaci stáhnout a zkoušet různé varianty. HDR má využití ve vysoce kontrastních scénách s jasnými a tmavými oblastmi, a to z toho důvodu, že vám umožní zachytit více detailů ve stínu a světle.

Obecně platí, že je nejlepší používat HDR při focení krajiny, kde se obloha zabírá velkou část obrazu. To vám umožní zachytit více detailů. HDR má taky své nevýhody zejména pokud jde o fotografie v pohybu. HDR je fotografie pořízená ze tří sekvenčně pořízených fotografií tak se můžete setkat s takzvanými "duchy" Taky sami zjistíte, že fotky bez použití HDR vypadají někdy lépe. V kombinaci rybího oka, vypadají fotky opravdu mysteriozně.

6. Ovládání pomocí hlasitosti

Toto je vychytávka, kterou si můžete spustit v nastavení aplikace fotoaparátu. Hodí se třeba při focení selfíček. Dejte si však pozor někdy můžete vypadat jako blázni. Stačí tedy říct chees nebo capture a váš snímek bude zaznamenán. Taky je výhoda, že pokud vyfotíte snímek hlasem, můžete držet mobilní telefon pěkně oběma rukama a při focení nedojde k žádnému pohybu. Fotky by tak měli být ostřejší.